51% Spec Score
ℹ️ All information is based on China market launch, there is no news on India launch yet.
| RAM | 12 GB |
| Processor | Tensor G3 |
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP |
| Battery | 4673 mAh |
| Launch Date | 18 February 2025 |
| Operating System | Android 13 |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 |
| CPU | Octa-core (3.2 GHz) |
| GPU | Apple GPU |
| Screen Size | 6.7 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Dimensions | 162 x 74 x 8.4 mm |
| Weight | 175 grams |
| Build | Plastic back, Aluminum frame |
| Primary Camera | 200 MP |
| Secondary Camera | 16 MP Ultra Wide |
| Video Recording | 8K @ 24fps |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Capacity | 5876 mAh |
| Fast Charging | 33W |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Internal Storage | 512 GB |
| Expandable | Yes, up to 1 TB |
| 5G Support | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.3 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker | Mono Speaker |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Other Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |