51% Spec Score
ℹ️ All information is based on China market launch, there is no news on India launch yet.
| RAM | 4 GB |
| Processor | Tensor G3 |
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP |
| Battery | 4804 mAh |
| Launch Date | 7 March 2024 |
| Operating System | Android 12 |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (2.8 GHz) |
| GPU | Adreno 750 |
| Screen Size | 6.5 inches |
| Resolution | 1440 x 3200 pixels |
| Display Type | LTPO AMOLED |
| Refresh Rate | 120 Hz |
| Dimensions | 157 x 74 x 8.0 mm |
| Weight | 214 grams |
| Build | Glass front, Glass back, Aluminum frame |
| Primary Camera | 50 MP |
| Secondary Camera | 12 MP Ultra Wide |
| Video Recording | 4K @ 60fps |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Capacity | 5698 mAh |
| Fast Charging | 100W |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable | Yes, up to 1 TB |
| 5G Support | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker | Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Other Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |