51% Spec Score
ℹ️ All information is based on China market launch, there is no news on India launch yet.
| RAM | 8 GB |
| Processor | Snapdragon 8 Gen 2 |
| Rear Camera | 64 MP + 8 MP |
| Battery | 4908 mAh |
| Launch Date | 14 March 2023 |
| Operating System | Android 14 |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (3.2 GHz) |
| GPU | Apple GPU |
| Screen Size | 6.1 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Type | AMOLED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Dimensions | 158 x 78 x 8.2 mm |
| Weight | 200 grams |
| Build | Plastic back, Aluminum frame |
| Primary Camera | 50 MP |
| Secondary Camera | 12 MP Ultra Wide |
| Video Recording | 4K @ 30fps |
| Front Camera | 16 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30fps |
| Capacity | 5842 mAh |
| Fast Charging | 33W |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Internal Storage | 512 GB |
| Expandable | No |
| Network Type | 4G |
| 5G Support | No |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker | Mono Speaker |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Fingerprint Sensor | Side-mounted |
| Other Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |