84% Spec Score
ℹ️ All information is based on China market launch, there is no news on India launch yet.
| Spec Score | 86 |
| Status | new |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen 4 |
| CPU | Octa core (2.7 GHz, Single core, Cortex A720 + 2.4 GHz, Tri core, Cortex A720 + 1.8 GHz, Quad core, Cortex A520) |
| GPU | Adreno 810 |
| RAM | 8 GB / 12 GB |
| RAM Type | LPDDR5X |
| Primary Camera | 50 MP + 13 MP Rear Camera |
| Video Recording | 4k @30 fpsFull HD @30/60 fps |
| Display Type | Extreme AMOLED |
| Screen Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Display Size | 6.8 inches (17.27 cm) |
| Resolution | 1272x2772 px (FHD+) |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Peak Brightness | 5200 nits |
| Pixel Density | 449 ppi |
| Primary | 50 MP |
| Secondary | 13 MP |
| Front Camera | 32 MP |
| Dimensions | {"height":"162.76 mm","width":"75.60 mm","thickness":"7.99 mm"} |
| Weight | 193 grams |
| Build Material | Back: Fiber Fabric |
| Water Resistance | Yes, Water resistant, IP68, IP69 |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Capacity | 7000 mAH |
| Battery Type | Silicon Carbon |
| Fast Charging | Yes, 68W Turbo Power Charging |
| Operating System | Android v16 |
| Custom UI | Hello UI |
| Internal Storage | 128 GB / 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Network Type | 5G, 4G |
| 5G Support | Yes |
| SIM Type | SIM1: Nano, SIM2: Nano |
| WiFi | Yes, Wi-Fi 6 (802.11 a/b/g/n/ac/ax) |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| NFC | Yes |
| USB Type | USB Type-C |
| Fingerprint Scanner | Yes |
| Other Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope |