51% Spec Score
ℹ️ All information is based on China market launch, there is no news on India launch yet.
| RAM | 12 GB |
| Processor | Snapdragon 8 Gen 3 |
| Rear Camera | 64 MP + 12 MP |
| Battery | 4986 mAh |
| Launch Date | 13 January 2024 |
| Operating System | Android 14 |
| SIM Type | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 3 |
| CPU | Octa-core (2.8 GHz) |
| GPU | Mali-G715 |
| Screen Size | 6.3 inches |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels |
| Display Type | Super AMOLED |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Dimensions | 156 x 78 x 8.5 mm |
| Weight | 206 grams |
| Build | Glass front, Glass back, Aluminum frame |
| Primary Camera | 108 MP |
| Secondary Camera | 8 MP Ultra Wide |
| Video Recording | 4K @ 30fps |
| Front Camera | 20 MP |
| Video Recording | 4K @ 30fps |
| Capacity | 4553 mAh |
| Fast Charging | 120W |
| Battery Type | Li-Polymer |
| Internal Storage | 256 GB |
| Expandable | Yes, up to 1 TB |
| 5G Support | Yes |
| Wi-Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | 5.0 |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Loudspeaker | Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Fingerprint Sensor | In-display |
| Other Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |